Kuritegevus Kreetal

 

 

Õnneks on Kreetal kuritegevus üsna marginaalsel tasemel.

Vargusi siiski esineb, samas seda kunas kedagi päise päeva ajal rööviti, ei mäleta siin isegi väga vanad olijad.

 

Keskmiselt murtakse turismihooajal terve Kreeta peale ööpäeva jooksul sisse ühte (!!!) autosse. Ja seda on arvestades saare suurust ning siin tuuritavate autode hulka, ikka erakordselt vähe. Põhimõtteliselt samahästi kui null.

Sellegipoolest ära igaks juhuks rendiautosse nähtavale kohale õunalogoga telefoni või vinget peegelkaamerat jäta kui ise autost eemal viibid.

 

Kreekas on vargused erinevalt näiteks Hispaaniast suhteliselt karmilt karistatavad ja seega töötavadki taskuvargustele ja hotellitubadesse sissemurdmistele spetsialiseerunud euroopa parimad profid (bulgaarlased ja rumeenlased) seal kus see on lihtsam ja turvalisem. Ehk siis mitte siin.

 

Kreeta saarel tegelevad vargustega peaaegu eranditult araabia päritolu “pabulased”. Õnneks on neid siin suhteliselt vähe. Nad töötavad Kreetal peamiselt Heraklioni ja Chania vanalinnades ning ühistranspordis. Heraklionis ja Chanias viibides tasub oma rahakott ning telefon väga läbimõeldult ära paigutada.

Tasub teada, et kui keegi sulle rahvarohkes kohas “kogemata” otsa jookseb / komistab või keegi lahke ja rõõmsa olemisega võõras sind mistahes situatsioonis kallistama kipub, siis ilmselt on tegemist taskuvarastega.

 

Aegajalt varastavad ka hotelli koristajad. Seega hoia sularaha ja väärtasjad hotellis seifis. Sinnasamasse pane ka õuna logo kandev telefon ajaks kui randa lähete (ka rannas virutatakse vahest), sama logo kandev sülearvuti hoia lukustatud kohvris alati kui sa seda parasjagu ei kasuta – kõige parem kui ükski võõras selle olemasolust teadlik pole. Sa ei kujuta ette kui kiirelt info ebavajalike inimesteni võib jõuda.

Teisi logosid kandvate telefonide-sülearvutitega võib siin saarel viibides oluliselt hooletum olla.

 

 

Klubides ja kõrtsides tegelevad nokastanud seltskondades rahakottide ning telefonide omandisuhete muutmisega puhtalt araablased. Vahetevahel kasutavad nad oma töös jookide tempimist silmatilkade ja muu vahva kraamiga.

 

Klubides tasub olla erakordselt tähelepanelik olukordades, kus teie lõbusas tujus olevasse seltskonda hakkab imbuma mõni võõras tõmmu noormees (tihti töötavad nad ka kahekesi).

Esialgu on mõistlik küsida nagu möödaminnes, et mis rahvusest ta on. Kui ta juhtub sellele vastama, et on egiptlane, palestiinlane või mis iganes muu araabia maa tegelane, siis tasub ta kiirelt ja tseremoonitsemata seltskonnast eemale juhatada.

Kui ta vastab, et on kohalik, aga jääb kasvõi väiksemgi kahtlus, et tegemist võib olla araablasega, siis tuleb talle seda sõbralikult aga kindlalt öelda ning paluda näidata tõestuseks mingit dokumenti. Kui seda pole siis on mõistlik ta jällegi minema juhatada. Kui ta on tõepoolest kohalik, siis ta saab asjast väga hästi aru ja ei solvu ega hakka vaidlema.

Kui aga dokument leidub, ning nimi sellel on tõesti kreekapärane, siis lihtsalt naeratage, ütelge et mispärast uurisite ning ta ei võta asja isiklikult. Tehke talle ka 1 õlu välja (see tuleb oluliselt odavam kui oleks olnud araablase oma seltskonda jätmine) ning jätkake lõbusat õhtut.

 

Lõpetuseks veel 1 lihtne, aga kulda väärt mõttetera:

Tõenäoliselt varastatakse sind paljaks just siis kui seda kõige vähem ootad.